پنجره لیفت اسلاید آلومینیومی(Lift&Slide) چیست؟

پنجره لیفت اسلاید آلومینیومی نوعی پنجره کشویی است که تحمل وزن لنگه های سنگین تا یک تن را دارند. این پنجره ها نیازی به کتیبه یا نگهدارنده نداشته و برای زیبایی بیشتر نما و استفاده ابعاد بزرگ شیشه مناسب هستند. بنابراین جایگزین مناسب و ایده الی هستند برای پنجره های سنتی کشویی. عمده ترین مشکل در پنجره های سنتی بحث هوابندی و آب بندی این نوع از پنجره ها است. در سیستمهای پنجره لیفت اند اسلاید آلومینیومی با توجه به نوع یراق آلات مصرفی این نقص کاملا مرتفع گردیده است.

در این سیستم هوا بندی به جای استفاده از مویی از طریق لاستیکهای EPDM انجام می گیرد. در سیستم سنتی از آنجا که لاستیک‌ها به دلیل اصطکاک با هم جلوی حرکت پنجره را می گیرند، طراحان با ساخت یراق آلات لیفت اند اسلاید نوعی از پنجره را طراحی کرده اند که در زمان حرکت ابتدا از محل خود بلند شده و لاستیک‌ها را از پنجره جدا کرده و در هنگام قفل شدن پنجره ها، لاستیکها دوباره به جای خود بر می گردند. این موضوع باعث می گردد تا هوابندی از طریق لاستیکها انجام گیرد.

تفاوت پنجره لیفت اسلاید آلومینیومی و پنجره کشویی آلومینیومی چیست؟

یک پنجره کشویی آلومینیومی معمولی از یک ریل استاتیک ثابت در پایین قاب بیرونی استفاده می کند. پنجره توسط غلتک های کوچک که در امتداد ریل پایینی حرکت می کنند، پشتیبانی می شود. برای حفظ عایق بندی و جلوگیری از نفوذ آب و هوا، در پنجره های کشویی فاصله بین ریل و پنجره بسیار کم در نظر گرفته شده است. این امر باعث اصطکاک قابل توجه می گردد. با گذشت زمان، خوردگی فاصله را بیشتر می کند و یاطاقان غلطک ها فرسوده می گردند. بنابراین پنجره های کشویی سخت تر و سخت تر باز می شوند (به ویژه در درب ها و پنجره های بزرگتر). احتمالاً خودتان در دربها و پنجره های کشویی قدیمی متوجه آن شده اید.

پنجره های لیفت اند اسلاید آلومینیومی با استفاده از مکانیزمی که درب را قبل از کشیدن بالا می آورد، از مشکلات پنجره های کشویی معمولی جلوگیری می کند. با پایین آوردن دستگیره، دریچه توسط سیستم قرقره بلند می شود. در این حالت فضای خالی فاصله بیشتری از ریل پایینی می گیرد. بنابراین حتی با فشار انگشت می توانید پنجره را باز نمایید. این مکانیزم علاوه بر راحتی باز شدن پنجره باعث می گردد ریل کاملا از خوردگی محافظت گردد.

ترکیب پنجره ساده آلومینیومی و لیفت اسلاید

یکی از طراحی های زیبای صورت گرفته ترکیب پروفیل پنجره M11000 با پروفیل سه ریل لیفت اند اسلاید S560 می باشد. در ادامه تصاویر دیتیل این طراحی را مشاهده می فرمایید:

  • پروفیل m11000
  • پنجره با سیستم m11000
  • پروفیل لیفت اسلاید s560
  • نقشه پروفیل لیفت اسلاید سه ریل
  • ترکیب m11000 و s560

مزایای پنجره لیفت اسلاید آلومینیومی

راحتی استفاده

دستگیره یازشوهای این نوع از پنجره ها، با یک حرکت ساده چرخاندن، نه تنها قفل بازشو را می گشاید، بلکه بازشو را نیز همزمان بالا می آورد. این قفلها مانند بسیاری از مکانیزم های قفل کشویی با گذشت زمان گیر نمی کند.

مقاومت بیشتر، کاهش ساییدگی و پارگی

در طراحی پنجره آلومینیومی لیفت اسلاید، حداقل اصطکاک بدون از بین رفتن عایق بندی در برابر نفوذ آب و هوا، امکان پذیر می گردد. این امر به این دلیل است که بازشو قبل از باز شدن بالا می رود و به مهر و موم ها اجازه می دهد از هم جدا شده و از هرگونه اصطکاک در حین کار اجتناب کنند. علاوه بر این، از درزگیرهای بیشتر و ضخیم تر می توان استفاده کرد. بنابراین، این بازشوها در مقایسه با بازشو های معمولی عایق بندی را بسیار بهتر ارائه می دهند. همچنین به دلیل این که درزگیرها در معرض اصطکاک قرار نمی گیرند باعث افزایش طول عمر میگردد.

بهبود مقاومت در برابر ورود سارقین

وقتی درب لیفت اسلاید آلومینیومی بسته می شود و دستگیره به حالت بسته می رود، نه تنها مکانیسم های قفل درگیر هستند، بلکه وزن کامل بازشو روی قاب قرار می گیرد. سارقین برای باز کردن بازشوها نه تنها نیاز به ایجاد فشار کافی برای شکستن مکانیسم قفل چند نقطه ای دارند، بلکه وزن بازشو را نیز باید حرکت دهند. با توجه به اینکه بازشوهای لیفت اسلاید  به راحتی بیشتر 90 تا 180 کیلوگرم هستند، امنیت را به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. علاوه بر این، حتی اگر بازشو برای تهویه کمی باز باشد، تا زمانی که دستگیره از بیرون قابل حرکت نیست، نمی توان آن را باز کرد.

آلوسیس مجری پنجره لیفت اسلاید آلومینیومی (برخی پروژه های اجرا شده)