پنجره آلومینیومی (Aluminium Window): هر آنچه باید بدانید

پنجره آلومینیومی

عوامل موثر در طراحی پنجره های آلومینیومی

در طراحی پنجره های آلومینیومی موارد مختلفی تاثیر گذارند. اولین مورد نوع طراحی چارچوب پنجره است. اکثر پنجره های آلومینیومی با کیفیت، با انواع مختلف چارچوب سازگارند. بنابراین ، اگر به دنبال قاب مسطح و مدرن یا حتی چیزی نزدیک به پنجره های چوبی یا فولادی هستید، طراحی پنجره های آلومینیومی بیشتر نیازهای شما را برآورده خواهد کرد. همچنین این نوع طرح چارچوب است که اغلب نوع پنجره آلومینیومی شما را تعیین می کند.

سایز پنجره آلومینیومی مورد نظر شما چقدر است؟ چند قسمت ثابت یا بازشو مورد نیاز است؟ آیا به دنبال حفظ ظاهر پنجره های اصلی ساختمان خود هستید یا به دنیال تغییر ظاهر ملک با چیزی مدرن تر می باشید؟ خبر خوب این که طراحی پنجره های آلومینیومی تقریبا نامحدود است. تنها چند عامل بر انتخاب نوع پنجره های آلومینیومی تأثیر می گذارد:

 • دلایل فنی، ساختاری ، امنیتی یا ایمنی
 • تاثیر روی سایز بر اساس حداقل یا حداکثر تحمل
 • محدودیت های ناشی از جابجایی یا حمل و نقل

همچنین در مقایسه با پنجره های چوبی یا UPVC، آلومینیوم پنجره های هم کوچکتر و هم بزرگتر، اندازه شیشه های بزرگتر و قاب های باریک تر را در اختیار شما قرار می دهد.

خصوصیات پنجره های آلومینیومی

 • دارای سبک کلاسیک هستند که برای هر نوع چیدمان معماری مناسب است
 •  به طور کامل در اطراف قاب آن آب بندی شده اند. این کار گرد و غبار، رسوب و نفوذ آب را به حداقل می رساند
 • این پنجره ها در اندازه ها و سبک های مختلف به همراه لوازم جانبی وجود دارند
 • آنها در طیف گسترده ای از رنگ ها موجود هستند، از  مشکی گرفته تا رنگ های روشن و تیره و حتی طرح چوب.
 • حتی پس از اتمام عمر مفید به علت جنس آن دارای ارزش می باشد
 • در برابر نور خورشید و حرارت مقاوم می باشد
پنجره آلومینیومی

کدام نوع پنجره آلومینیومی برای شما مناسبتر است؟

پاسخ به این سوال ساده است. تقریباً همه پنجره های آلومینیومی فعلی از کیفیت و نوع آلومینیومی تقریباً یکسانی استفاده می کنند. پروفیل های آلومینیوم سالهاست که از نظر ضخامت، کیفیت و نوع پنجره ها از استانداردهای قدیمی انگلیسی، اروپایی و دیگر استانداردهای قدیمی برخوردار هستند.

گرید آلومینیوم در پنجره های مدرن معمولاً آلیاژ 6063 است. این گرید تمام خصوصیتهای لازم برای ماشینکاری، مقاومت در برابر خوردگی، عملیات حرارتی رنگ آمیزی و سایر ویژگی های مناسب برای پنجره ها و درهایی را که برای خانه ها، کارخانه ها و ساختمانهای تجاری که خریداری می کنیم ارائه می دهد.

بهترین نوع آلومینیومی که برای پنجره ها مناسب است، پروفیل های عایق حرارتی است که معمولاً از ترمال بریک پلی آمید در آنها استفاده می شود. این آخرین نسل جدید پروفیل  است که یک پل حرارتی بین نمای بیرونی و داخلی ایجاد می کند.

انواع پنجره آلومینیومی

اکثر مردم انتظار دارند پنجره هایشان باز و بسته شود.  به طور کلی چندین طرح پنجره الومینیومی بر اساس روش باز کردن وجود دارد. در اینجا انواع روش های مختلف باز کردن پنجره های آلومینیومی آورده شده است. با این حال، به خاطر داشته باشید که هر برند تولید کننده پنجره آلومینیومی همه این گزینه ها را ممکن است به شما ارائه ندهد. اگر سبک خاصی از پنجره ها را دنبال می کنید، می توانید برای اطلاعات با ما تماس بگیرید.

پنجره از کنار بیرون بازشو 

پنجره های از کنار بیرون بازشو که در آن یک یا دو قسمت شیشه ای از کنار به بیرون باز می شوند. این پنجره ها برای اتاق های بزرگ و محل هایی که نیاز به تهویه زیادی دارند مناسب هستند. اما این پنجره ها فضای بیرون را اشغال می کنند و در مقابل باد و باران ضعیف هستند.

پنجروه آلومینیومی از پایین به بیرون باز شو

پنجره پایین به بیرون بازشو

در پنجره های از پایین بازشو لولاها در سمت چپ و راست و دستگیره پنجره در پایین قرار دارد و پنجره رو به بیرون باز می شود. این پنجره ها وقتی شیشه ها بزرگ و مولیونها و ترانس های تقسیم کننده کمتر است، مناسب می باشد. بنابراین پنجره های از پایین بازشو قابلیت داشتن اندازه های بزرگتر نسبت به پنجره های از کنار بازشو دارند. این نوع پنجره دو اشکال احتمالی دارد. یکی این که به راحتی روی سینک آشپزخانه قرار نمی گیرد، زیرا رسیدن به دستگیره آن سخت است. یکی دیگر این که این پنجره ها در طبقه همکف با باز شدن روی مسیرهای حرکت افراد ممکن است باعث آسیب دیدگی شود که باید شعاع حرکتی بازشو را محدود نمود

پنجروه آلومینیومی از پایین به بیرون باز شو

پنجره از کنار به داخل بازشو

پنجره های از کنار بازشو محبوبترین نوع پنجره در طراحی های سنتی و مدرن می باشند. در این نوع پنجره ها لولاها به صورت عمودی در کنار پنجره و دستگیره در مقابل آن قرار دارد. مزیت این پنجره ها انعطاف پذیری و ایمنی بالای آنهاست است. همچنین این امکان وجود دارد که شیشه بیرونی را از داخل اتاق تمیز کنید.

اشکال این پنجره محدود بودن اندازه آن است. بیشتر این نوع از پنجره ها در حالت استاندارد فقط می توانند حدود 600 میلی متر عرض داشته باشند. همچنین ارتفاع آنها اغلب محدود می باشد.

پنجره آلومینیومی از کنار بازشو

پنجره دو حالته

یکی از منعطف ترین و راحت ترین پنجره ها ، پنجره های دو حالته هستند. آنها با دستگیره ای چند منظوره کار می کنند و دو حالت برای باز شدن دارند. حالت اول این که پنجره برای تهویه از پایین به سمت داخل متمایل می شود. سپس با ببستن پنجره و چرخاندن دستگیره در جهت مخالف کل بازشو به داخل اتاق چرخیده و مانند پنجره از کنار باز شو عمل می کند.

اولین مزیت پنجره دو حالته امکان تمیز کردن شیشه بیرونی از داخل است. دیگری این که نسبت به پنجره های از پایین به بیرون بازشو بیشتر باز می گردند. همچنین برای پنجره های منتهی به سقف مسطح، گزینه مناسبی می باشند. اما به هر حال به علت گرانتر بودن یراق آلات، پنجره دو حالته نسبت به دو مورد قبلی هزینه بالاتری در بر خواهد داشت.

پنجره کشویی

نوع پر کاربرد دیگر پنجره کشویی است که در آن بازشو روی ریل حرکت می کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه پنجره کشویی مراجعه نمایید.

پنجره بالا به داخل باز شو

موارد استفاده این پنجره ها در یک ساختمان مسکونی کاملاً محدود است زیرا مقدار مناسبی تهویه ایجاد نمی کند. با این حال ، اگر شما یک سرویس بهداشتی بسیار کوچک، یا یک اتاق موقت مانند یک انبار، ممکن است ارزش بررسی را داشته باشد.

انواع پنجره آلومینیومی مدرن

مواردی که در بالا ذکر شد انواع مختلف پنجره بود که بیشتر مرسوم بوده اند. اما امروزه پنجره های مدرنتری نیز وجود دارد. لیست زیر عناوین این پنجره هاست. شما می توانید با کلیک روی نام آنها مطالب مربوط به آنها را مطالعه نمایید:

پنجره آلومینیومی دوجداره نرمال

در و پنجره‌های دو جداره دارای دو شیشه‌ هستند که توسط یک فاصله‌گیر (اسپیسر) به هم چسبیده‌اند و با شکافی بین 6 تا 20 میلی‌متر از هم جدا شده‌اند. شکاف به صورت هرمتیک مهر و موم شده و با گاز آرگون پر می شود تا یک لایه عایق اضافی ایجاد کند. در حالت ایده‌آل، پنجره‌ها و درهای دوجداره باید از شیشه‌های رنگی یا کم گسیل برای بهبود عملکرد استفاده کنند.

از نظر ساختاری، شکاف بین این شیشه های جدا شده، تفاوت اساسی بین درب ها و پنجره های دوجداره و تک جداره است. با این حال، تفاوت واقعی در مزایای منحصر به فرد شیشه های دو جداره نهفته است.

پنجره ها و درهای شیشه ای نقش مهمی در بهره وری انرژی خانه شما دارند. تخمین زده می شود که تقریباً نیمی از اتلاف گرما در طول زمستان و نزدیک به 90 درصد افزایش گرما در تابستان می تواند از پنجره ها و درها باشد. طراحی منحصر به فرد محصولات دوجداره عایق حرارت و سرما تا چهار برابر موثرتر از پنجره ها و درب های تک جداره است. فضای بین دو شیشه به عنوان یک مانع حرارتی بین خانه شما و محیط بیرون عمل می کند. از خروج هوای گرم یا خنک جلوگیری می‌کند، دما را حفظ می‌کند و ساختمان شما را در برابر اثرات تغییرات آب و هوایی عایق می‌کند.

پنجره آلومینیومی ترمال بریک (دوجداره)

ترمال بریک یک حائل بین فریم داخلی و خارجی پنجره است که از اتلاف انرژی حرارتی جلوگیری می کند. این حائل که معمولا از جنس پلی آمید سخت است به طور ایمن فریم های فلزی داخلی و خارجی پنجره را به هم متصل می کند. ترمال بریک مقاومت در برابر اتلاف انرژی حرارتی ایجاد می کند و در ترکیب با شیشه های دو یا سه جداره پر از گاز، فضای داخلی پنجره شما را در دمای مطبوع تری نگه می دارد. بنابراین در پنجره آلومینیومی ترمال بریک (بر خلاف درب پنجره آلومینیومی نرمال) علاوه بر عایق سازی شیشه های دوجداره، فریمها نیز عایق می گردند.

هنگامی که پنجره های شما دمای مناسبی دارند، شما نیز حس مناسبی از دما خواهید داشت. همانطور که در پست های قبلی وبلاگ بحث کردیم، هر چه فریم پنجره سردتر باشد جریان رسانا بیشتر است. پنجره‌های سرد گرما را از بدن شما می‌گیرند و آن احساس «کشش» را ایجاد می‌کنند که هرگز به ما اجازه نمی‌دهد احساس گرما کنیم. بنابراین، اگر پنجره‌های شما گرم باشند، گرمای مورد نیاز بدنتان را از شما نمی‌گیرند و به شما و خانه‌تان اجازه می‌دهند که گرم بمانید.

یکی دیگر از مزایای درب پنجره ترمال بریک با استفاده از پلی آمید این است که به شما امکان می دهد به راحتی پنجره هایی با رنگ فریم متفاوت در داخل و خارج ساختمان  ایجاد کنید.

پنجره آلومینیومی

انواع رنگهای پنجره آلومینیومی

رنگهای درب و پنجره های آلومینیومی را بر اساس مکانیزم رنگ آمیزی می توان به دو دسته رنگهای پودری و رنگهای آنودایز تقسیم کرد. در رنگهای پودری، پروفیل آلومینیوم در خطوط پیشرفته رنگ توسط رنگ دلخواه پوشش داده شده سپس در کوره تحت حرارت خشک می گردد. تنوع رنگ در این دسته بسیار زیاد بوده و تقریبا تمام طیفهای رنگ را دربر می گیرد. معمولا پرکاربردترین رنگ پودری در ایران مربوط به پنجره آلومینیومی سفید و پنجره آلومینیومی سیاه می باشد.

در سیستم رنگ آنودایز، پروفیل آلومینیوم طی یک عملیات حرارتی داخل مواد شیمیایی قرار گرفته و رنگ آن دچار تغییر می گردد. مزیت رنگ های آنودایز طبیعی بودن و استحکام بیشتر آنها در برابر عوامل محیطی و ضربه می باشد. پرکاربردترین رنگ آنودایز در ایران  پنجره آلومینیومی شامپاینی می باشد.

پنجره الومینیومی رنگی

چگونه مناسب ترین نوع پنجره را انتخاب کنیم

انتخاب پنجره مناسب به نوع ساختمان شما بستگی دارد، این که آیا قصد جایگزین کردن پنجره های موجود را دارید یا برای یک پروژه ساختمانی جدید به پنجره های جدید نیاز دارید.

 • تا آنجا که ممکن است برندهای تولید کننده پنجره آلومینیومی را بررسی کنید تا با انواع پنجره موجود در بازار منطقه سکونت خود آشنا گردید.
 • موارد ایمنی مانند امکان خروج اضطراری پنجره ها را در صورت نیاز مورد بررسی قرار دهید
 • در حالی که پنجره های باریک زیباتر هستند، اما آنها ممکن است عملکرد مورد نیاز شما را ارائه ندهند
 • گزینه های کمتری برای طراحی پنجره های آلومینیومی داخلی وجود دارد
پنجره آلومینیومی دو حالته

آیا پنجره آلومینیومی از یو پی وی سی (UPVC) بهتر است؟

پنجره های آلومینیومی از فلز آلومینیوم ساخته شده اند که دارای استحکام بالا، مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی، دوستدار محیط زیست، تنوع رنگ بالا و دارای طول عمر بالا هستند. این نوع پنجره ها مناسب برای سبک مدرن و طراحی های خاص هستند. همچنین پنجره های آلومینیومی سبکتر بوده که کار را برای نصب و حمل و نقل آسان تر می کند. اما پنجره های آلومینیومی دارای معایبی نیز هستند. از جمله کارامدی کمتر در حفظ گرما وسرمای محیطی (البته در نوع ترمال بریک این نقیصه تا حد زیادی بر طرف شده است).

پنجره های upvc از پلاستیک upvc ساخته شده اند که عایق حرارتی و صوتی عالی داشته، نگهداری آنها آسان، سبک، امن و ارزان هستند. این نوع پنجره مناسب برای آب و هوای سرد بوده و صدای خارجی را تا حد زیادی کاهش می دهند. اما پنجره های upvc هم دارای معایبی هستند. از جمله فریم ضخیم، عمر کمتر (به خصوص در مناطق گرمسیر)، تنوع طرح محدود و استحکام کمتر را می توان نام برد.

به طور خلاصه، پنجره های آلومینیومی و upvc هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. انتخاب بین این دو نوع پنجره بستگی به عوامل مختلفی دارد که باید در نظر گرفته شوند.

قیمت پنجره آلومینیومی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت پنجره آلومینیومی به عوامل مختلفی بستگی دارد و به طور دقیق نمی توان آن را به صورت قطعی بیان کرد.

با این حال، عواملی که در قیمت نهایی تاثیرگذار هستند عبارتند از:

نوع پروفیل:

 • پروفیل معمولی: این نوع پروفیل ارزان ترین نوع پروفیل آلومینیومی است و برای مکان هایی که نیاز به عایق بندی بالایی ندارند، مانند پارکینگ ها، کاربرد دارد.
 • پروفیل نرمال بریک یا اختصاصی: این نوع پروفیل از نظر عایق بندی حرارتی و صوتی نسبت به پروفیل معمولی بهتر عمل می کند و برای ساختمان های مسکونی و اداری مناسب است.
 • پروفیل ترمال بریک: این نوع پروفیل بهترین عایق بندی را بین انواع پروفیل های آلومینیومی دارد و برای مکان هایی که نیاز به صرفه جویی در مصرف انرژی دارند، مانند ویلاها و ساختمان های لوکس، استفاده می شود.

ضخامت پروفیل:

هرچه ضخامت پروفیل بیشتر باشد، قیمت آن نیز به طبع بالاتر خواهد بود.

نوع شیشه:

 • شیشه دوجداره: شیشه های دوجداره به دلیل عایق بندی حرارتی و صوتی که دارند، از شیشه های تک جداره گران تر هستند.
 • شیشه Low-E: این نوع شیشه ها با بازتاب دادن اشعه های مضر نور خورشید، به خنک شدن فضای داخلی ساختمان در تابستان کمک می کنند و از هدر رفتن گرما در زمستان جلوگیری می کنند. قیمت این نوع شیشه ها از شیشه های معمولی بیشتر است.
 • شیشه رنگی: شیشه های رنگی علاوه بر زیبایی، می توانند نور ورودی به فضای داخلی را نیز کنترل کنند. قیمت این نوع شیشه ها به نوع رنگ و طرح آن بستگی دارد.

یراق آلات:

نوع و کیفیت یراق آلاتی که در پنجره استفاده می شود، مانند دستگیره، لولا و قفل، در قیمت نهایی آن تاثیرگذار است.

ابعاد پنجره:

هرچه ابعاد پنجره بزرگتر باشد، قیمت آن نیز به طبع بالاتر خواهد بود.

نوع بازشو:

پنجره های آلومینیومی در انواع مختلفی مانند کشویی، لولایی، کلنگی و … تولید می شوند. نوع بازشو نیز در قیمت پنجره تاثیرگذار است.

برند:

برندهای مختلفی در زمینه تولید پنجره های آلومینیومی فعالیت می کنند. معمولاً قیمت پنجره های برندهای معتبر و شناخته شده بیشتر از برندهای متفرقه است.

هزینه نصب:

علاوه بر موارد فوق، هزینه نصب پنجره نیز باید به قیمت نهایی آن اضافه شود.

مطالب مرتبط