پنجره آلومینیومی (Aluminium Window): هر آنچه باید بدانید

عوامل موثر در طراحی پنجره های آلومینیومی

در طراحی پنجره های آلومینیومی موارد مختلفی تاثیر گذارند. اولین مورد نوع طراحی چارچوب پنجره است. اکثر پنجره های آلومینیومی با کیفیت، با انواع مختلف فچارچوب سازگارند. بنابراین ، اگر به دنبال قاب مسطح و مدرن یا حتی چیزی نزدیک به پنجره های چوبی یا فولادی هستید، طراحی پنجره های آلومینیومی بیشتر نیازهای شما را برآورده خواهد کرد. همچنین این نوع طرح چارچوب است که اغلب نوع پنجره آلومینیومی شما را تعیین می کند.

سایز پنجره آلومینیومی مورد نظر شما چقدر است؟ چند قسمت ثابت یا بازشو مورد نیاز است؟ آیا به دنبال حفظ ظاهر پنجره های اصلی ساختمان خود هستید یا به دنیال تغییر ظاهر ملک با چیزی مدرن تر می باشید؟ خبر خوب این که طراحی پنجره های آلومینیومی تقریبا نامحدود است. تنها چند عامل بر انتخاب نوع پنجره های آلومینیومی تأثیر می گذارد:

 • دلایل فنی، ساختاری ، امنیتی یا ایمنی
 • تاثیر روی سایز بر اساس حداقل یا حداکثر تحمل
 • محدودیت های ناشی از جابجایی یا حمل و نقل

همچنین در مقایسه با پنجره های چوبی یا UPVC، آلومینیوم پنجره های هم کوچکتر و هم بزرگتر، اندازه شیشه های بزرگتر و قاب های باریک تر را در اختیار شما قرار می دهد.

خصوصیات پنجره های آلومینیومی

 • دارای سبک کلاسیک هستند که برای هر نوع چیدمان معماری مناسب است
 •  به طور کامل در اطراف قاب آن آب بندی شده اند. این کار گرد و غبار، رسوب و نفوذ آب را به حداقل می رساند
 • این پنجره ها در اندازه ها و سبک های مختلف به همراه لوازم جانبی وجود دارند
 • آنها در طیف گسترده ای از رنگ ها موجود هستند، از  مشکی گرفته تا رنگ های روشن و تیره و حتی طرح چوب.
 • حتی پس از اتمام عمر مفید به علت جنس آن دارای ارزش می باشد
 • در برابر نور خورشید و حرارت مقاوم می باشد
پنجره آلومینیومی

کدام نوع پنجره آلومینیومی برای شما مناسبتر است؟

پاسخ به این سوال ساده است. تقریباً همه پنجره های آلومینیومی فعلی از کیفیت و نوع آلومینیومی تقریباً یکسانی استفاده می کنند. پروفیل های آلومینیوم سالهاست که از نظر ضخامت، کیفیت و نوع پنجره ها از استانداردهای قدیمی انگلیسی، اروپایی و دیگر استانداردهای قدیمی برخوردار هستند.

گرید آلومینیوم در پنجره های مدرن معمولاً آلیاژ 6063 است. این گرید تمام خصوصیتهای لازم برای ماشینکاری، مقاومت در برابر خوردگی، عملیات حرارتی رنگ آمیزی و سایر ویژگی های مناسب برای پنجره ها و درهایی را که برای خانه ها، کارخانه ها و ساختمانهای تجاری که خریداری می کنیم ارائه می دهد.

بهترین نوع آلومینیومی که برای پنجره ها مناسب است، پروفیل های عایق حرارتی است که معمولاً از ترمال بریک پلی آمید در آنها استفاده می شود. این آخرین نسل جدید پروفیل  است که یک پل حرارتی بین نمای بیرونی و داخلی ایجاد می کند. یکی دیگر از مزایای پنجره ترمال بریک با استفاده از پلی آمید این است که به شما امکان می دهد به راحتی پنجره هایی با رنگ فریم متفاوت در داخل و خارج ساختمان  ایجاد کنید.

انواع بازشوهای پنجره های آلومینیومی

اکثر مردم انتظار دارند پنجره هایشان باز و بسته شود.  به طور کلی چندین طرح پنجره آلومینیومی بر اساس روش باز کردن وجود دارد. در اینجا انواع روش های مختلف باز کردن پنجره های آلومینیومی آورده شده است. با این حال، به خاطر داشته باشید که هر برند تولید کننده پنجره آلومینیومی همه این گزینه ها را ممکن است به شما ارائه ندهد. اگر سبک خاصی از پنجره ها را دنبال می کنید، می توانید برای اطلاعات با ما تماس بگیرید.

پنجره پایین به بیرون بازشو

در پنجره های از پایین بازشو لولاها در سمت چپ و راست و دستگیره پنجره در پایین قرار دارد و پنجره رو به بیرون باز می شود. این پنجره ها وقتی شیشه ها بزرگ و مولیونها و ترانس های تقسیم کننده کمتر است، مناسب می باشد. بنابراین پنجره های از پایین بازشو قابلیت داشتن اندازه های بزرگتر نسبت به پنجره های از کنار بازشو دارند. این نوع پنجره دو اشکال احتمالی دارد. یکی این که به راحتی روی سینک آشپزخانه قرار نمی گیرد، زیرا رسیدن به دستگیره آن سخت است. یکی دیگر این که این پنجره ها در طبقه همکف با باز شدن روی مسیرهای حرکت افراد ممکن است باعث آسیب دیدگی شود که باید شعاع حرکتی بازشو را محدود نمود

پنجروه آلومینیومی از پایین به بیرون باز شو

پنجره کنار بازشو

پنجره های از کنار بازشو محبوبترین نوع پنجره در طراحی های سنتی و مدرن می باشند. در این نوع پنجره ها لولاها به صورت عمودی در کنار پنجره و دستگیره در مقابل آن قرار دارد. مزیت این پنجره ها انعطاف پذیری و ایمنی بالای آنهاست است. همچنین این امکان وجود دارد که شیشه بیرونی را از داخل اتاق تمیز کنید.

اشکال این پنجره محدود بودن اندازه آن است. بیشتر این نوع از پنجره ها در حالت استاندارد فقط می توانند حدود 600 میلی متر عرض داشته باشند. همچنین ارتفاع آنها اغلب محدود می باشد.

پنجره آلومینیومی از کنار بازشو

پنجره دو حالته

یکی از منعطف ترین و راحت ترین پنجره ها ، پنجره های دو حالته هستند. آنها با دستگیره ای چند منظوره کار می کنند و دو حالت برای باز شدن دارند. حالت اول این که پنجره برای تهویه از پایین به سمت داخل متمایل می شود. سپس با ببستن پنجره و چرخاندن دستگیره در جهت مخالف کل بازشو به داخل اتاق چرخیده و مانند پنجره از کنار باز شو عمل می کند.

اولین مزیت پنجره دو حالته امکان تمیز کردن شیشه بیرونی از داخل است. دیگری این که نسبت به پنجره های از پایین به بیرون بازشو بیشتر باز می گردند. همچنین برای پنجره های منتهی به سقف مسطح، گزینه مناسبی می باشند. اما به هر حال به علت گرانتر بودن یراق آلات، پنجره دو حالته نسبت به دو مورد قبلی هزینه بالاتری در بر خواهد داشت.

پنجره کشویی

نوع پر کاربرد دیگر پنجره کشویی است که در آن بازشو روی ریل حرکت می کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه پنجره کشویی مراجعه نمایید.

پنجره بالا به داخل باز شو

موارد استفاده این پنجره ها در یک ساختمان مسکونی کاملاً محدود است زیرا مقدار مناسبی تهویه ایجاد نمی کند. با این حال ، اگر شما یک سرویس بهداشتی بسیار کوچک، یا یک اتاق موقت مانند یک انبار، ممکن است ارزش بررسی را داشته باشد.

انواع مدرن پنجره

مواردی که در بالا ذکر شد انواع مختلف پنجره بود که بیشتر مرسوم بوده اند. اما امروزه پنجره های مدرنتری نیز وجود دارد. لیست زیر عناوین این پنجره هاست. شما می توانید با کلیک روی نام آنها مطالب مربوط به آنها را مطالعه نمایید:

چگونه مناسب ترین نوع پنجره را انتخاب کنیم

انتخاب پنجره مناسب به نوع ساختمان شما بستگی دارد، این که آیا قصد جایگزین کردن پنجره های موجود را دارید یا برای یک پروژه ساختمانی جدید به پنجره های جدید نیاز دارید.

 • تا آنجا که ممکن است برندهای تولید کننده پنجره آلومینیومی را بررسی کنید تا با انواع پنجره موجود در بازار منطقه سکونت خود آشنا گردید.
 • موارد ایمنی مانند امکان خروج اضطراری پنجره ها را در صورت نیاز مورد بررسی قرار دهید
 • در حالی که پنجره های باریک زیباتر هستند، اما آنها ممکن است عملکرد مورد نیاز شما را ارائه ندهند
 • گزینه های کمتری برای طراحی پنجره های آلومینیومی داخلی وجود دارد
پنجره آلومینیومی دو حالته

آلوسیس مجری پنجره آلومینیومی (برخی پروژه های اجرا شده)