نرده شیشه ای (هندریل شیشه ای)

نرده شیشه ای (هندریل شیشه ای) چیست؟

سیستم نرده شیشه ای در حالت استاندارد یک سیستم نرده ای با شیشه های نشکن همراه با قاب فولادی و نرده است که به صورتی طراحی شده تا بالکن، راه پله یا تراس امن، شیک و منحصر به فردی را برای ساکنین ایجاد نماید. به دلیل اینکه این سیستم به عنوان یک راه حل زیبا و مقرون به صرفه می باشد، امروزه می توان بسیاری از ساختمان های جدید بلندمرتبه و خانه ها را مشاهده کرد که از این سیستم در ساخت و ساز خود استفاده می‌کنند. مهم ترین مزیت این سیستم ها ایجاد چشم انداز برجسته از محیط اطراف می باشد که آنها را تبدیل به سیستمی ایده آل برای ساختمان‌هایی با چشم انداز زیبا و لذت بخش می کند.

هنگامی که هدف رسیدن به چشم اندازی بی نظیر می باشد، استفاده از سیستم های هندریل شیشه ای بدون قاب بهترین انتخاب می‌باشد. این سیستم ها با این دیدگاه طراحی و ساخته شده اند تا سیستمی بادوام و مستحکم باشند. از این رو این سیستم ها متشکل از بالاترین درجه از فولاد ضدزنگ برای اتصالات آن و شیشه نشکن با درجه ایمنی A می باشند.

نرده های شیشه ای با دادن چشم انداز مدرن به محیط پیرامون میزان چشم انداز بیرونی ساکنین را به حداکثر خود می رسانند. این سیستم ها با حفظ چشم انداز، امنیت کافی همراه با ایمنی را برای راه پله، عرشه و بالکن به همراه می آورند. سیستم های نرده شیشه ای هم برای نمای داخلی و هم نمای خارجی ساختمان مناسب هستند و می توانند در ساختمان های تجاری و خانگی استفاده شوند.

مزایای هندریل شیشه ای

• ده ها سری طرح مختلف
•تنوع زیاد
•سبک و کلاس منحصر به فرد
•تعمیرات و نگهداری
•دوام
•چشم انداز واضح
•نصب آسان
•مواد قوی و تست شده
•مقرون به صرفه بودن

انواع هندریل شیشه ای

انواع هند ریلهای شیشه ای را می توان به دو دسته قاب دار و بدون قاب(فریم لس) تقسیم کرد.

هندریل شیشه ای قاب دار (framed glass handrail)

در این نوع نرده شیشه ای، شیشه های ضخامت دار در یک قاب قرار می گیرد. این نوع از نرده ها دارای قیمت به صرفه تری از انواع دیگر می باشند. در صورت استفاده از آلومینیوم در قسمت قابها، طراحان می توانند از رنگهای متنوعی هماهنگ با طراحی دکوراسیون بهره گیرند. علاوه بر آلومینیوم امکان استفاده از استیل نیز در قابها می باشد که علاوه بر استحکام بالا، جلوه زیبایی به نرده ها می دهد. البته باید توجه داشت که هزینه نرده های استیل بالاتر از نرده های آلومینیومی می باشد.

هندریل شیشه ای مشکی

هندریل شیشه ای فریم لس (frameless glass handrail)

سیستم نرده شیشه‌ای بدون قاب ما نیازی به نرده یا سایر تکیه‌گاه‌های قابل مشاهده ندارد – به طور ایمن به زمین متصل شده است – بنابراین غیر از اتصالات به زمین یا  دیوار چیزی وجود ندارد که جلوی دید را بگیرد. سیستم هندریل شیشه ای را به چند روش می توان نصب نمود:

1) هندریل شیشه ای فیکس پوینت (fixed point glass handrail)

در این سیستم نرده شیشه‌ای بدون قاب اتصالات از کمی پایین تر از سطح زمین نصب می گردند. این نوع از نرده شیشه ای برای حفاظ طبقات، راه پله ها یا تراس کاربرد زیادی دارد.

هندریل شیشه ای فیکس پوینت

2) هندریل شیشه ای اسپیگوت (spigot glass handrail)

در این نوع هند ریل فریم لس اتصالات  روی زمین پیچ شده و شیشه ها را نگه می دارد. معمولا جنس اتصالات از استیل می باشد

هندریل اسپیگات

3) هندریل شیشه ای دفنی(underground glass handrail)

در این نوع هندریل که نرده شیشه ای توکار نیز نامیده می شود. اتصالات داخل زمین قرار گرفته است. برای پیاده سازی این نوع هندریل باید اتصالات از قبل و در هنگام کفسازی داخل زمین نصب شده باشد. اگر به این نوع نرده نگاه کنید شاید تصور کنید که شیشه ها از داخل زمین به بیرون قرار گرفته اند که این مطلب زیبایی منحصر به فردی به آن می دهد.

هندریل شیشه ای بدون قاب

4) هندریل شیشه ای دی لاین(d-line glass handrail)

هندریل دی لاین

هندریل دی لاین که اولین بار توسط طراح مشهور دانمارکی Knud Holscher طراحی شده است، یکی از مطلوب ترین سیستم های نرده در جهان است. این طراحی توانسته جایزه معتبر Red Dot Design را دریافت نماید. همانطور که در شکل زیر مشاهده می نمایید، پایه های به کار رفته در این طراحی به شکل عمودی می باشد.

4) هندریل شیشه ای دوخطی (duo-line glass handrail)

تفاوت هند ریل دو خطی با دی لاین در استفاده از دو پایه نگهدارنده عمودی دی شکل به موازات هم می باشد. استفاده از این نوع هندریل شیشه ای نیز جلوه زیبایی به فضای داخلی ساختمانها می دهد.

هندریل دوخطی

آلوسیس مجری هندریل شیشه ای (برخی پروژه های اجرا شده)

مطالب مرتبط