پنجره بازشو مخفی (هیدن ونت)

پنجره بازشو مخفی چیست؟

پنجره ها به عنوان بخش مهمی از نمای ظاهری یک ساختمان نقشی اساسی در زیبایی یک ساختمان ایفا می‌کنند. در این میان یکی از مشکلات پنجره های بازشو، عدم تقارن فریم لنگه بازشو از نمای بیرون ساختمان با مقاطع کناری قاب پنجره می باشد. به شکلی که در پنجره های بازشو عادی ضخامت ظاهری قاب از دید بیرون به دلیل وجود فریم لنگه بیشتر از سایر مقاطع قاب پنجره می باشد. از این رو در طراحی پنجره های بازشو مخفی آلومینیومی که با نام هیدن ونت نیز شناخته می شود، با در نظر گرفتن تمهیداتی این مشکل رفع شده و فریم لنگه داخل بازشو مشخص نمی باشد.

در لنگه بازشو مخفی در سیستم پنجره های آلومینیومی مدرن، یک زهوار مخصوص که مستقیما به ناحیه ترمال بریک پنجره متصل شده است وجود دارد. در نتیجه سیستمی بدست می آید که علاوه بر قاب بسیار نازک و بدون شیار از نگاه بیرون، از نظر حرارتی نیز دارای عایق بندی مناسبی می باشد. اصلاح نسبت سطح فریم به سطح شیشه در این پنجره ها سبب بهتر شدن مقدار U-value گشته و افزایش نور ورودی به ساختمان و چشم اندازی وسیع تر را به همراه دارد.

پنجره هیدن ونت ساختمان، به دلیل طراحی خاص و منحصر به فرد خود، از مزایای بسیاری برخوردار است. این نوع پنجره معمولاً از جنس آلومینیوم و شیشه تهیه می‌شود و برای نصب در ساختمان‌های مدرن و با طراحی منظم به کار می‌رود.

یکی از مزایای استفاده از پنجره هیدن ونت در ساختمان‌ها، افزایش نوردهی و تهویه مناسب است. با توجه به طراحی خاص این پنجره و جایگاه نصب آن در دیوار، این نوع پنجره می‌تواند به بهترین شکل ممکن نور طبیعی را به داخل ساختمان هدایت کند و همچنین به تهویه مناسب فضا کمک کند. همچنین، پنجره هیدن ونت به دلیل طراحی خاص، می‌تواند باعث بهبود ارتباط داخلی و خارجی ساختمان شود.

مزیت دیگر استفاده از پنجره هیدن ونت، کاهش مصرف انرژی است. با توجه به اینکه این پنجره دارای طراحی خاصی است، می‌تواند باعث کاهش مصرف انرژی در ساختمان شود. به عنوان مثال، با داشتن پنجره هیدن ونت، نیاز به استفاده از روش‌های دیگر تهویه مانند کولر یا گرمایش کمتر می‌شود و در نتیجه می‌تواند به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک کند.

یکی از مزایای دیگر پنجره هیدن ونت، افزایش امنیت و حفاظت از ساکنین است. با توجه به اینکه این پنجره به صورت بسیاری جذاب و ساده طراحی شده است، می‌تواند به افزایش امنیت ساختمان کمک کند و در نتیجه به حفاظت از ساکنین ساختمان کمک کند.

نکته قابل توجه دیگر در مورد پنجره هیدن ونت، افزایش زیبایی و ارزش افزوده ساختمان است. با توجه به طراحی خاص و جذاب این پنجره، می‌تواند به بهبود ظاهر خارجی ساختمان کمک کند و در نتیجه افزایش ارزش افزوده آن کمک کند. همچنین، این نوع پنجره معمولاً در ساختمان‌های با طراحی مدرن و منظم به کار می‌رود و به همین دلیل می‌تواند به تأکید بیشتری بر ظاهر خارجی ساختمان کمک کند.

در نهایت، برای استفاده بهینه از پنجره هیدن ونت در ساختمان، می‌توان به چند نکته توجه کرد. اولاً، باید از جنس و کیفیت مناسبی برای پنجره استفاده کرد تا بتواند به بهترین شکل ممکن عمل کند. ثانیاً، باید با توجه به نوع ساختمان، اندازه پنجره را مناسب انتخاب کرد. همچنین، باید در نصب پنجره هیدن ونت دقت کافی را داشته باشید تا به بهترین شکل ممکن در دیوار جایگزین شود و از هر نوع نشتی و یا عیب در بعد عملکردی آن جلوگیری شود.

پنجره بازشو مخفی به دلیل طراحی خاص و جذاب خود، در بسیاری از ساختمان‌ها استفاده شده است، از جمله ساختمان مشهور “Empire State Building” در نیویورک، ایستگاه قطار “St. Pancras” در لندن، مرکز موسیقی “Harpa” در ریکیاویک، ایسلند، و ساختمان “Federation Square” در ملبورن، استرالیا.

در ساختمان Empire State Building، پنجره های هیدن ونت در طبقات بالا این ساختمان با شیشه هایی با ضخامت بیشتر نصب شده اند تا با توجه به بادهای قوی و شدید نیویورک، از مقاومت و پایداری بیشتری برخوردار باشند. همچنین در ساختمان St. Pancras، پنجره های هیدن ونت در قسمت مرکزی ساختمان برای جلب توجه و نمایش قابل توجهی از زیبایی داخلی ساختمان طراحی شده اند.

آلوسیس مجری انواع بازشو مخفی آلومینیومی (برخی پروژه های اجرا شده)

مطالب مرتبط