نمای هوشمند (Smart Facade) چیست؟

نمای هوشمند نمایی مدرن است که به صورت خودکار خود را با شرایط محیطی تطبیق داده و تغییر شکل می دهد. ماهیت این تحول شامل سه عنصر کلیدی است:
  • حداکثر کردن نور طبیعی
  • دور شدن از تشعشعات نامطلوب
  • کنترل تهویه و دمای درونی
  • تغییر شکل ظاهری

نماهای هوشمند باید با شرایط محیطی منطقه منطبق باشد. ثانیاً، معماری باید سازه هایی را ایجاد کند که با این موارد مطابقت داشته باشد.در مناطق گرم، نمای هوشمند حداکثر تهویه، سایه‌ها و بازشوها را تضمین می‌کند. در عین حال در مکان های سرد به نور خورشید اجازه ورود حداکثری را می دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که اتلاف گرمایی(سرمایی) ساختمان‌ها 35 درصد از طریق دیوارها، 15 درصد از طریق کف، 25 درصد توسط پنجره‌ها و 25 درصد از طریق سقف است. بنابراین در این قسمتها باید توجه بیشتری به هوشمند سازی داشت.

در ادامه انواع شیشه و دیوارهایی که در ساختمانهای هوشمند به کار می روند خواهیم دید.

انواع شیشه های نماهای هوشمند 

شیشه سیج رنگی

این فناوری شیشه ای از Saint-Gobain دارای ماهیت الکتروکرومیسمی است که آن را قادر می سازد بسته به ولتاژ آن رنگ را تغییر دهد. این شیشه امکان کنترل دیجیتالی رنگ را برای جلوگیری یا کنترل میزان ورود تشعشع به داخل فراهم می‌کند. این شیشه از حسگرهایی استفاده می‌کند که کنترل فیزیکی آن را از طریق تلفن همراه محتمل می‌سازد. رنگ‌بندی کنترل‌شده محیط داخلی را مطلوب نگه می‌دارد و بر مشاهده محیط بیرون تأثیری نمی‌گذارد.

شیشه سیج نمای هوشمند

PRIVA-LITE

این شیشه مانند نام خود، حفظ حریم خصوصی ساختمان را در عین حفظ محیط دمایی مساعد حفظ می کند. PRIVA-LITE با برق کنترل می شود تا بین حالتهای شفاف و مات به طور متناوب تغییر کند. این فناوری دو مزیت قابل توجه دارد، حفظ حریم خصوصی از دنیای بیرون در حالی که اجازه می دهد نور طبیعی جریان یابد. دوم، استفاده از نمای هوشمند به عنوان پس زمینه، جایی که می توانید ارائه ها را به نمایش بگذارید.

PRIVA-LITE

شیشه خود تمیز شونده

Self-Cleaning Glass

این نوع شیشه باعث کاهش حوادث و دردسرهای ناشی از نظافت نما می شود. این نوع شیشه از یک ماده شفاف برای پوشش استفاده می کند که با استفاده از انرژی اشعه ماورای بنفش موجود در نور خورشید و آب باران قادر است کثیفی جمع شده در بیرون پنجره ها را کنترل کند. تشعشعات، کثیفی تجزیه شده را به آب تبدیل کرده که سپس شستشو داده می شود.

انواع دیوارهای سازه های هوشمند 

این نوع شیشه باعث کاهش حوادث و دردسرهای ناشی از نظافت نما می شود. این نوع شیشه از یک ماده شفاف برای پوشش استفاده می کند که با استفاده از انرژی اشعه ماورای بنفش موجود در نور خورشید و آب باران قادر است کثیفی جمع شده در بیرون پنجره ها را کنترل کند. تشعشعات، کثیفی تجزیه شده را به آب تبدیل کرده که سپس شستشو داده می شود.

اسفنج سه بعدی (Spong3d)

Spong3D یک سیستم نمای سه بعدی است که قابلیتهای متعددی را برای بهینه سازی عملکرد حرارتی با توجه به شرایط مختلف محیطی در طول سال ارائه می دهد. این سیستم شامل حفره‌های هوا برای ایجاد عایق حرارتی و یک مایع متحرک (آب به اضافه مواد افزودنی) برای فراهم کردن ذخیره‌سازی گرما در زمان و مکان مورد نیاز است. حفره های هوا دارای ابعاد مختلفی هستند و در قسمت داخلی سیستم قرار دارند. مایع متحرک ذخیره گرما را برای نمای هوشمند فراهم می کند زیرا از طریق کانال هایی که در امتداد سطوح بیرونی سیستم قرار دارند (در سطوح داخلی و خارجی نما) جریان می یابد. ترکیب کانال‌ها و حفره‌ها با هم ساختار پیچیده‌ای را تشکیل می‌دهند که عملکردهای متعدد را در یک جزء منفرد ادغام می‌کند، که تنها با استفاده از فناوری ساخت افزودنی (AM؛ مانند چاپ سه بعدی) قابل تولید است.

مدل کاهش دهنده آلودگی

این نمای خشک در عملکرد خود منحصر به فرد است. متریال اصلی این نما که از دی اکسید تیتانیوم ایجاد می شود، هاگ هایی را آزاد می کند که مسئول تمیز کردن هوای اطراف هستند. به همین دلیل در مناطق بسیار آلوده مفید است.

نمای جلبکی

این نوع مدل نمای شیشه ای است که در آن ریزجلبک ها رشد می کنند. جلبک های در حال رشد از اشعه خورشید برای گرم کردن آب استفاده می کنند. گرمای ذخیره شده برای عملیات سازه هوشمند استفاده می شود.

نمای جلبکی

مطالب مرتبط