اصول طراحی دیتیل اسکای لایت

برای طراحی موفق دیتیل اسکای لایت باید موارد متعددی را در نظر داشت. عدم رعایت هر کدام از این موارد می تواند منجر به نقایص جبران ناپذیری در کار گردد. در ادامه برخی از این موارد را مرور می نماییم.

جهت صحیح اسکای لایت

ویژگی های خاص آب و هوایی منطقه نقش مهمی در جهت گیری پنجره ها و اسکای لایتها دارد.بنابراین  انتخاب بهترین مکان روی سقف بسیار مهم است. متداول ترین جهت برای اسکای لایت این است که به سمت شمال متمایل شود. زیرا اسکای لایت شمالی در بیشتر روز نور غیر مستقیم را فراهم کرده و در بیشتر موارد تابش مستقیم نور را ایجاد نمی کند.

اسکای لایتهای جنوبی می توانند باعث گرم شدن بیش از حد فضا شوند. به طور مشابه، سقفهای اسکای لایت غربی نیز ممکن است در طول بعد از ظهر به دلیل مسیر خورشید، گرما را افزایش دهد. همچنین در مناطق شمالی،می توان از نورگیرهای رو به جنوب  برای گرمایش غیرفعال در زمستان استفاده نمود.

هماهنگی طراحی دیتیل اسکای لایت و ساختمان

یکی از رایج ترین اشتباهات در طراحی سقف شیشه ای، طراحی با شکل نامربوط هندسی عجیب و غریب است که به نظر می رسد با بقیه ساختمان هماهنگی ندارد. اسکای لایتها باید مکمل معماری ساختمان باشند.

یکی از مشهورترین اسکای لایتها برای موزه آتریوم با طراحی فرانک لوید رایت است(عکس بالا). اما آیا تا به حال فکر کرده اید که راز زیبایی آن چیست؟ این راز در هماهنگی آن با منحنی های مارپیچی ساختمان است که آن را به شکل گرد تکمیل می کند. در این معماری خیره کننده سقف شیشه ای بسیار بیشتر از یک وسیله جانبی می باشد. اسکای لایت باعث می گردد تا همه طبقات موزه نور زیادی را دریافت کرده، چشم بازدیدکنندگان را به داخل و بالا جلب و آنها را به کاوش در موزه دعوت نماید.

هرچه بزرگتر بهتر

در طراحی سقف شیشه ای خود جسور باشید. سقف شیشه ای زمانی کارآمدتر است که اجازه دهد حداقل نیمی از اتاق نور طبیعی خورشید را دریافت کند. در نتیجه، شما باید از سقف شیشه ای خود حداکثر استفاده را برده و آن را به اندازه ای بزرگ کنید که بزرگترین قسمت ممکن از فضا را روشن کند.

اسکای لایت موزه ملی هرزوک

یک مثال عالی کتابخانه هرتزوگ و دی میورون است که اسکای لایت در آن حجم زیادی از سقف را در بر گرفته است. در این جا سقف شیشه ای نه تنها برای طبقه همکف بلکه برای طبقه دوم، امکان روشنایی کامل را فراهم می کند.

هنگامی که از یک روش کنترل نور خورشید مانند شیشه سه جداره استفاده کردید، دیگر نباید نگرانی در مورد افزایش گرما داشته باشید. علاوه بر این، می توانید صفحه های چوبی یا الگوهای زیبا را بر روی اسکای لایت خود نصب کنید.

نکته ای که می توانید حتی برای نورگیرهای کوچک مورداستفاده قرار دهید این است که قاب اسکای لایت را از داخل بردارید تا از نظر بصری بزرگتر به نظر برسد و حالتی روح افزا در فضای داخلی ایجاد کند.

مراقب افزایش گرمای ناخواسته باشید

یکی از رایج ترین معایب اسکای لایت که فروشندگان به شما نمی گویند این است که در بسیاری از موارد از نظر مصرف انرژی بسیار کم بازده هستند. در واقع، اگر در طراحی دیتیل اسکای لایت شرایط ویژه آب و هوایی را در نظر نگیرید، افزایش حرارت نورگیر ممکن است باعث شود 35 تا 45 درصد هزینه بیشتری برای تهویه مطبوع صرف نمایید. همین امر در مورد از دست دادن گرمای زمستانی نیز صدق می کند. برای حل این مشکل ، باید از شیشه هایی که نور خورشید را کنترل می کنند استفاده کنید.

اکثر نورگیرها با “لعاب ایمنی” طراحی شده اند ، جایی که شیشه مقاوم در قسمت بیرونی و یک پنجره چند لایه در قسمت داخلی قرار داده شده است. این کار این اطمینان را می دهد که اگر شیشه ترک خورده باشد، خرده شیشه روی سر افراد نمی افتد.

استفاده از شیشه مات

استفاده از شیشه های حکاکی شده یا شیشه های مات، حریم خصوصی را به شما می دهد زیرا دید را پنهان می کند در عین حال اجازه می دهد نور غیر مستقیم فیلتر شده از آن عبور کند. شیشه های سند بلاست راهی عالی برای ایجاد الگوهای هنری روی سطح شیشه است و معمولاً با استفاده از مواد اسیدی یا ساینده روی شیشه انجام می شوند.

قانون 10 درجه در استفاده از نور خورشید

زاویه نورگیر به اندازه آن جهت مهم است. در سقف کم عمق یا مسطح، اسکای لایت باعث افزایش شدید نور خورشید در تابستان می شود، که ترجیح داده نمی شود. علاوه بر این، در زمستان سقف شیشه ای فقط کمی نور اضافی ایجاد می کند. قانون 10 درجه می گوید که در هر کجا که ممکن است، یک ساختمان باید طوری طراحی شود که ابعاد بزرگتر حداکثر 10 درجه با جهت جنوب زاویه داشته باشد.

این قانون به ویژه برای خانه های خورشیدی استفاده می شود. اگر هدف شما جمع آوری هر چه بیشتر گرما و انرژی است ، این قانون را در نظر بگیرید. اگر نمی توانید تراز دقیق 10 درجه را بدست آورید ، در حدود 20 درجه خارج از محور خانه شما همچنان موفق به دریافت بیش از 90 درصد تابش خورشیدی موجود می شوید. از سوی دیگر ، در 45 درجه خارج از محور، شما حدود 70 درصد از انرژی موجود را جمع آوری می کنید

اسکای لایت ها می توانند کارایی خنک کننده منفعل را دو برابر  کنند

آیا می دانستید که می توانید با بهره گیری از مزایای نورپردازی و خنک کننده بودن اسکای لایت با یک تیر دو نشان بزنید؟ با این حال، این فقط در مورد شهرهای جنوبی صدق می کند که آب و هوا در بیشتر سال گرم است.

در این حالت ، در ماه های گرم تابستان، سقف شیشه ای به خانه اجازه می دهد تا گرمای اضافی را از دست بدهد و راحتی را برای ساکنان افزایش می دهد. علاوه بر این، جهت نورگیر در اینجا احتمالاً به سمت شمال یا شرق خواهد بود ، به طوری که به طور معکوس باعث گرم شدن بیش از حد نشود.

آلوسیس مجری اسکای لایت (برخی پروژه های اجرا شده)

مطالب مرتبط