اسکای لایت (Skylight): هر آنچه باید دانست

نور طبیعی می تواند جو و محیط ساختمان شما را از طرق مختلف بهبود بخشد. غرق کردن فضای داخلی با نورهای طبیعی می تواند روحیه ساکنین آن را به میزان قابل توجهی افزایش داده و در عین حال به زیبایی آن بُعد بیشتری بخشید. علاوه بر اینها، نور روز همچنین می تواند به بهبود بهره وری انرژی، کاهش هزینه های انرژی و تنظیم دمای خانه شما کمک کند. بدون شک یکی از بهترین راه ها برای وارد کردن نور طبیعی به خانه استفاده از اسکای لایت است. در ادامه، ما راهنمای خود را در مورد انواع مختلف اسکای لایت به شما ارائه می دهیم که می تواند به شما در انتخاب سقف شیشه ای مناسب برای ساختمان شما کمک نماید.

اسکای لایت اتو مال

اسکای لایت (SkyLight) چیست؟

اسکای لایت ساختاری زیبا از شیشه به جای مصالح رایج برای سقف ساختمان می باشند. در واقع این سقف ها، راه حل‌هایی زیبا و سازگار با محیط زیست برای تامین روشنایی ساختمان های مسکونی و یا تجاری هستند. این سیستم‌ها با استفاده از نور طبیعی به جای الکتریسیته به عنوان یک منبع نور موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد. ایجاد سازه پایدارخود ایستا با توان مقابله در برابر نیروهای وارد از فشار برف، باران، باد و همچنین مقاومت در برابر عبور گرما، سرما، رطوبت، صدا و هوا با بهره‌گیری از دو فلز فولاد و آلومینیوم در کنار یکدیگر میسر می‌گردد. نصب یک سقف اسکای لایت در یک ساختمان تجاری علاوه بر تامین روشنایی‌ با نور طبیعی‌، احساس بودن در فضای خارجی‌ را برای ساکنان داخل ساختمان به همراه دارد.

اسکای لایت لیدی (مجتمع یاس)

انواع اسکای لایت

سقف های شیشه ای بر اساس عملکرد و شکل ظاهری به دسته های متفاوتی تقسیم می شوند. در ادامه به برخی از انواع مهم آنها اشاره می گردد:

اسکای لایت مسطح

هنگام تصمیم نصب یک نورگیر در سقف مسطح خود، حداکثر کردن میزان نور طبیعی روز که وارد ساختمان شما می شود اغلب اولویت شماره یک است. اسکای لایتهای مسطح از چندین واحد قابهای شیشه ای دو، سه یا چند لایه تشکیل شده اند. این شیشه ها معمولا از پشت عایق بندی شده تا تبادل حرارتی محیط داخل و خارج ساختمان به حداقل برسد. خصوصیت بارز این توع از سقف شیشه ای داشتن نمایی واضح از آسمان با کمترین مانع می باشد.

سقف شیشه ای مسطح

اسکای لایت هرمی(فانوسی)

اسکای لایتهای هرمی که برای یک خانه مدرن یا معاصر ساخته شده اند، نمای فوق العاده ای از آسمان را به شما ارائه می دهند و تا 3 برابر نور طبیعی بیشتری نسبت به پنجره های عمودی اضافه می کنند. همچنین با تجزیه و بازتاب نور توسط تقاطع های فانوسی شکل، جلوه ای زیبا را ارائه می دهند. مزیت این حالت هرمی، بیشینه سازی نور دریافتی و کمینه سازی دیده شدن چارچوب سقف است

اسکای لایت هرمی

اسکای لایت گنبدی شکل

اسکای لایتهای گنبدی راهی چشم نواز برای قرار دادن نور طبیعی در یک اتاق هستند. این سقف های شیشه ای منحنی در گذشته استفاده زیادی داشته و امروزه نیز هنوز طرفدار زیادی دارند. دلیل اصلی سرمایه گذاری مالکان در نمای اسکای لایت این است که نور طبیعی بیشتری به خانه یا محل کار خود اضافه کنند. سقفهای شیشه ای گنبدی در مقایسه با انواع تخت نور بیشتری به اتاق می بخشند. انحنای طرح گنبد به آن اجازه می دهد تا نور خورشید را خم کرده و فقط مقداری نور به اتاق بیافزاید.

یکی از مواردی که می تواند بر روحیه شما تأثیر منفی بگذارد این است که متوجه شوید  اسکای لایت شما پر از باران یا برف می شود. سقفهای شیشه ای گنبدی این مشکل را ندارند. منحنی طراحی اجازه می دهد تا باران و برف به راحتی از سقف شما خارج شوند. بنابراین صرف نظر از آب و هوای بیرون، می توانید از روشنایی نورگیر خود لذت ببرید.

اسکای لایت گنبدی

اسکای لایت فری فرم (free form)

اسکای لایتهای فری فرم (فرم آزاد) معمولا برای پوشش دادن سقف ساختمانهای وسیع مانند مجتمع های تجاری، تالارها، موزه ها و مواردی نظیر این استفاده می شود. خصوصیت این نوع از سقفها این است که در طراحی آن از ستونهای میانی استفاده نمی گردد. معمولا این نوع از سقفها معماری های چشم نوازی را در دید مردم قرار می دهد.

شرکت آلوسیس بزرگترین مجری اسکای لایت فری فرم در ایران می باشد. از پروژه های شناخته شده این شرکت در ایران می توان به مجتمع تجاری بازار خودرو ایران، مجتمع تجاری آوا سنتر و مجتمع اداری تجاری لیدی نام برد. در ویدئوی زیر تایم لپس اجرای اسکای لایت فری فرم آوا سنتر را مشاهده می نمایید.

از پروژه های انجام شده توسط آلوسیس در این حوزه، اسکای لایت فری فرم تک لایه اتومال است که در چهارراه جهان کودک واقع شده است. فیلم زیر جزئیات این کار رانشان می دهد.

یکی دیگر از پروژه های انجام شده توسط آلوسیس در این حوزه،  اسکای لایت بزرگترین دیتا سنتر کشور مربوط به شرکت فناپ است. فیلم زیر فرایند نصب آن را نشان می دهد.

اسکای لایت بازشو (مدلهای سایز کوچک)

سقفهای شیشه ای در مدل های بازشو و ثابت عرضه می شوند. سقفهای شیشه ای بازشو معمولا «اسکای لایتهای تهویه‌شونده» نیز نامیده می‌شوند، زیرا علاوه بر تامین روشنایی یک فضا، امکان گردش هوا را نیز فراهم می‌کنند.

نورگیرهای بازشو معمولا دارای یک لولا در بالا هستند و چند سانتی متر باز می شوند. از آنجایی که آنها دور از دسترس هستند، تولید کنندگان راه های مختلفی برای کنترل آنها ارائه می دهند. در اینجا چند نوع کنترل قابل اجرا برای نورگیرهایی که باز می شوند آورده شده است:

 • اسکای لایت بازشو دستی: این نوع از اسکای لایتها از ابتدایی ترین مدل های عرضه شده در بازار هستند. سقف شیشه ای بازشو دستی همان طور که از نامش مشخص است با دست باز و بسته می شوند و از ریموت کنترل استفاده نمی کنند. نورگیرهای دستی نصب شده در سقفی که ارتفاع آنها کمتر از 15 فوت است، معمولاً دارای یک تیرک برای دسترسی آسان است. این نوع اسکای لایت یک انتخاب بسیار مقرون به صرفه است اما در مقایسه با نمونه های موتوری و اتوماتیک به تلاش بیشتری برای باز کردن نیاز دارد.
 • اسکای لایت موتوردار: این اسکای لایتها را می توان با استفاده از کلید دیواری یا کنترل از راه دور باز و بسته کرد. نورگیرهای موتوردار که دارای ویژگی های اضافی مانند سایه بان داخلی هستند، معمولاً با یک کنترل از راه دور بی سیم و یک کنسول دیواری ویژه ارائه می شوند. این مدل برای سقف هایی که بلند و دور از دسترس هستند و برای نورگیرهایی که به طور مرتب باز می شوند مناسب هستند. همچنین آنها قیمت بیشتری نسبت به انواع دستی دارند، اما استفاده از آنها راحت تر و آسان تر است. هزینه نصب نیز کمی بالاتر است زیرا به کارهای الکتریکی نیاز دارند.
 • اسکای لایت اتوماتیک: گرانترین نوع نورگیرهای قابل اجرا، نورگیرهای اتوماتیک هستند. این مدل‌ها معمولا با یک سنسور ادغام می‌شوند که به‌طور خودکار نورگیر را هنگام تشخیص باران یا رطوبت می‌بندد. مدل‌های پیچیده‌تر شامل سنسورهای حرارتی هستند که وقتی اتاق به دمای از پیش تعیین‌شده رسید، نورگیر را به‌طور خودکار باز می‌کنند. همچنین می توانید نورگیرهای اتوماتیک را طوری برنامه ریزی کنید که در ساعات خاصی از روز کار کنند.

اسکای لایت تهویه کننده

اسکای لایتهای تهویه شونده علاوه بر بهبود ظاهر ساختمان شما مزایای عملی دیگری نیز دارد. آنها جدا از اینکه یک منبع نور طبیعی در یک فضا هستند، با اجازه دادن به هوا برای ورود به داخل خانه، هدف دیگری را نیز انجام می دهد – از این رو این نام را به خود اختصاص داده است. این نوع نورگیر قابل باز شدن بوده و در اصل شبیه پنجره است اما در پشت بام خانه شما نصب می شود. آنها اغلب در مناطقی نصب می شوند که بیشتر به تهویه نیاز دارند، مانند حمام و آشپزخانه. نورگیر تهویه‌ کننده در این موارد بسیار کاربردی است، زیرا در حالی که جریان هوای تازه را در اتاق ثابت نگه می‌دارد به رطوبت اضافی اجازه می‌دهد از فضا خارج شود.

سایزهای اسکای لایت

اندازه های اسکای لایت از ابعاد استاندارد دقیق پیروی نمی کنند زیرا بسته به نیازها و مشخصات بنا می توان آنها را در هر اندازه ای سفارشی سازی کرد. آنها در عرض، طول و ارتفاعهای مختلف موجود بوده و بسته به نوع و طراحی اسکای لایت ممکن است اندازه آنها نیز متفاوت در نظر گرفته شود.

ابعاد استاندارد اسکای لایت

نورگیرهای مستطیلی و تخت در ساختمانهای کوچک معمولا دارای عرضی بین 14 تا 72 اینچ یا 36 تا 183 سانتی متر هستند، در حالی که طول آنها از 16 تا 96 اینچ یا 41 تا 244 سانتی متر متغیر است. البته در ساختمانهای بزرگ ابعاد اسکای لایت تا چند ده متر قابل اجرا می باشد.

ضخامت شیشه اسکای لایت

ضخامت شیشه های مورد استفاده در سقفهای شیشه ای نیز بسته به طرح و اندازه متفاوت است، اما معمولاً هر چه اسکای لایت بزرگتر باشد، به شیشه ضخیم تری نیاز دارد. ضخامت معمول شیشه که برای سقف اسکای لایت استفاده می شود معمولاً از ⅛ اینچ یا 3.2 میلی متر تا ¼ اینچ یا 6.35 میلی متر متغیر است.

سایزهای پیشنهادی اسکای لایت بر مبنای نوع اتاق

 • راهرو، توالت و حمام، کمد و انباری – باید 30 تا 40 سانتی متر قطر داشته باشد.
 • اتاق‌های کوچک و بار صبحانه – باید حداقل 50 سانتی‌متر قطر داشته باشند
 • حمام های بزرگ – 40 در 40 سانتی متر
 • اتاق های کوچک مانند اتاق مطالعه – 50 در 50 سانتی متر
 • اتاق لباسشویی، ورودی ها – 60 × 60 سانتی متر
 • اتاق‌های مربع بزرگ، نشیمن و سالن‌های استراحت – ۷۰×۷۰ متر سانتی‌متر تا ۸۰×۸۰ سانتی‌متر
 • برای روشن کردن سالن – 77.5×77.5 سانتی متر
 • برای اتاق های بسیار بزرگ، ابعاد باید حداقل 90 سانتی متر در 90 سانتی متر، 1 متر در 1 متر، 1.2 متر در 1.2 متر باشد.

مزایای اسکاي لايت

افزودن نور طبیعی (و گرمایش خورشیدی) به ساختمان

بزرگترین مزیت سقفهای اسکای لایت این است که نور طبیعی را وارد فضای شما می کنند. به تبع آن، این نور، گرمای خورشیدی برای شما به ارمغان می آورد. چرا این موضوع می تواند برای شما اهمیت داشته باشد؟ نور طبیعی باعث بهبود خلق و خو و حتی کمک به عملکرد در محیط کار می شود. همچنین گرم کردن ساختمان با نور خورشید می تواند در هزینه های گرمایش در فصل های سرد صرفه جویی داشته باشد.

ورود هوای تازه و تهویه بهتر

پنجره های اسکای لایت می توانند باز شوند تا هوای تازه وارد شود. این به تهویه کمک کرده، هوا را تازه می کند. بنابراین بدون روشن شدن کولر، فضای زندگی شما را خنک می گردد.

صرفه جویی در هزینه های انرژی (برق و گرمایش)

همانطور که در بالا اشاره کردیم، نور خورشید در فصول سرد می تواند فضاهای شما را گرم نماید و هزینه های انرژی شما را کاهش دهند (فقط مطمئن شوید که اسکای لایتی نصب کنید که کاملا عایق بوده و دارای شیشه لمینت باشد!)

نماهای طبیعی و “افزودن فضا” به ساختمان

مشابه آینه کاری روی دیوارها، اسکای لایت می تواند اتاق را بزرگتر نشان دهد. به علاوه، می توانید منظره ای از آسمان شب یا طبیعت را در طول روز مشاهده کنید.

خواب بهتر ، صبح روشن تر

با آرامش زیر ستاره ها، با سقف شیشه ای در اتاق خواب بخوابید. این مکان همچنین به خورشید اجازه می دهد تا به عنوان “ساعت زنگ دار طبیعت” عمل کند، که می تواند به تنظیم ریتم شبانه روزی شما کمک کرده و حس کلی رفاه شما را افزایش دهد.

افزایش زیبایی ساختمان

تغییرات عناصر زینتی ساختمان مانند نورگیرها می تواند ارزش منزل شما را افزایش دهد. همچنین باعث افزایش ارزش فروش مجدد گردیده و به اتاق فضایی جذاب و نور طبیعی می بخشد.

معایب اسکای لایت

به هر حال هر نوع تکنولوژی جدید دارای معایب بالقوه است و اسکای لایتها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به عنوان متخصصانی که پروژه های متعددی را اجرا کرده اند، می توانیم به شما بگوییم که بسیاری از اشکالات ناشی از تصمیمات نادرست قبل از نصب است.

 • سرمایه گذاری در تجهیزات بی کیفیت
 • انتخاب مکان نورگیر بدون در نظر گرفتن ملاحظات علمی
 • استخدام متخصص خدمات بدون تجربه در نصب و راه اندازی نورگیر

این لیست میتواند ادامه پیداکند. با این حال، با انجام دقیقاً برعکس – تجهیزات با کیفیت، مشاوره مناسب و انتخاب یک شرکت حرفه ای مجری اسکای لایت برای این کار، می توان از اکثر این مسائل جلوگیری کرد.

اگر با انتخاب صحیح (همانطور که در بالا ذکر شد) تمام موارد پایه ای را پوشش داده اید، معایب مشروط به موقعیت منحصر به فرد شما می شوند. در اینجا چند مورد را باید در نظر گرفت:

 • در صورت عدم نصب صحیح یا انجام تجهیزات بی کیفیت، گرما را از طریق شیشه از دست می دهید.
 • سقف شیشه ای نور بیش از حد یا گرمای زیاد را در طول روز به ارمغان می آورد. به همین دلیل مشاوره در این زمینه مناسب ایده خوبی است، بنابراین شما باید آن را در منطقه ای نصب کنید که با نیازهای شما مطابقت داشته باشد بدون اینکه اجازه دهید مزایای طبیعی از کنترل خارج شود.
 • اگر جسمی روی شیشه سقف سقوط کند و شیشه را بشکند چه؟ امکان پذیر است ، اما لازم نیست نگران باشید. ما به مشتریان خود توصیه می کنیم برای جلوگیری از خطرات شکستن، شیشه های چند لایه بخرند. این نوع شیشه ها با یک فیلم نازک پوشانده شده است که شیشه شکسته را به جای اینکه خرد شود و به داخل خانه بیفتد در جای خود نگه می دارد.

چگونه یک اسکاي لایت مناسب برای ساختمان خود انتخاب نماییم؟

بر اساس استانداردهای صنعتی، مساحت اسکای لایت باید تقریباً 5 درصد از سطح کف اتاقی با پنجره های زیاد باشد. از طرف دیگر، اگر اتاق شما پنجره های کمی دارد، باید حداقل 15 درصد از سطح اتاق باشد. این اطمینان حاصل می کند که نورگیر شما در مصرف انرژی کارآمد است.

برای تعیین مساحت کل یک اتاق، به سادگی طول و عرض کف را با استفاده از یک متر اندازه گیری کنید. طول اتاق را در عرض آن ضرب کنید و عدد حاصل کل مساحت اتاق شما است. اگر اتاق به خوبی روشن است و پنجره های زیادی دارد، مساحت کل اتاق خود را در 0.05 ضرب کنید، در حالی که اگر پنجره های کمی دارد و به طور کلی تاریک است، آن را در 0.15 ضرب کنید. اگر اتاق دقیقاً در میان قرار می گیرد یا نه تاریک است و نه روشن است، فقط از مقدار متوسط 0.10 استفاده کنید و آن را در کل مساحت اتاق خود ضرب کنید. عدد حاصل، متراژ تقریبی یا مساحت کل اسکای لایت شما می باشد.

قیمت اسکاي لایت

در اینجا در آلوسیس، ماموریت ما این است که قدرت نور طبیعی را به خانه یا محل کار شما بیاوریم. سالهای زیادی است که ما بر صنعت نورپردازی طبیعی تمرکز کرده ایم و در این زمان انواع اسکای لایتها را در انواع فضاها طراحی و نصب کرده ایم. سوال متداولی که از ما پرسیده می شود این است که هزینه اجرای اسکای لایت چقدر است؟

در آلوسیس ما طیف گسترده ای از گزینه های سقف شیشه ای را از مدل های لوله ای کوچک تا راه حل های معماری بزرگ در اختیار داریم. علاوه بر این، تیم طراحی داخلی ما می تواند راه حل های سفارشی را برای هر ساختمان تولید کند. آلوسیس شهرت شایسته ای برای محصولات با بالاترین کیفیت و خدمات مطابق مورد رضایت شما دارد. هزینه های اجرای این سیستمها بسته به نوع سازه، محل اجرا، نوع پروفیل، سایز، مدل شیشه به کار رفته متفاوت است. بر این اساس شما می توانید برای در برآورد هزینه با ما تماس بگیرید و با کارشناسان ما مشورت نمایید.

مطالب مرتبط