همه چیز در مورد کرتن وال

کرتن وال

کرتن وال چیست؟

این نمای مدرن یکی از زیباترین انواع نمای خشک است که با توجه به کاربرد شیشه و آلومینیوم در آن از شرایط و ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار می باشد.عملکرد اصلی آن به عنوان جدا کننده یا مرز بین محیط های داخلی و خارجی می باشد. نمای کرتین وال (دیوار پرده ای) همان طور که از نام آن بر می آید، مانند پرده به استراکچر خود آویزان می گردد. بنابراین این سیستم بدون بار است، به این معنی که از هیچ بار ساختاری عمودی جدا از وزن خود پشتیبانی نمی کند.

ساخت این نوع نما بصورت صنعتی است. جزئیات این نما به شکلی طراحی شده است که ساختار تمام آلومینیومی آن در مواجه با انواع تنش‌های وارده از جابجایی سازه اصلی ساختمان در زلزله، نیروی مستقیم زلزله و باد، نشست های احتمالی و وزن مصالح نما کاملا منعطف عمل می‌کند. به دلیل همین قابلیت به این نما self-support یا خود ایستا اطلاق می‌گردد. زیبایی فوق العاده و منحصر به فرد این سازه در نما مزیت اصلی آن می باشد.

تاریخچه کرتن وال

قدمت آن به دهه 1930 برمی گردد، سیستم های دیوار پرده ای پس از جنگ جهانی دوم به سرعت مورد استفاده قرار گرفت. این در مرحله ای بود که آلومینیوم به تازگی برای مصارفی غیر نظامی در دسترس قرار گرفته بود.

در عصر کنونی، این سیستم ها اهمیتی معادل سایر عناصر ساختاری ساختمان پیدا کرده اند. با توجه به این واقعیت که آنها دائماً در معرض فضای بیرونی هستند، آنها باید به طور مناسب طراحی، نصب و نگهداری شوند. همه اینها به عملکرد و دوام سیستم کرتین وال نصب شده برای حمایت از استراکچر ساختمان بستگی دارد.

انواع کرتن وال

این دسته از نماها بر اساس محل تولید به دو دسته تقسیم می شوند: کرتن وال یونیتایز و کرتن وال استیک. حال چگونه می توانید دریابید کدام یک برای ساختمان شما مناسبتر است؟

کرتن وال یونیتایز (unitized curtain wall)

سیستم کرتن وال یونیتایز (کرتن وال یکپارچه) از واحدهای شیشه ای بزرگی تشکیل شده اند که در داخل کارخانه ایجاد و پوشش داده می شوند و سپس به محل ساخت و ساز ارسال می گردند. پس از ورود به محل نصب، این واحدها را می توان بر روی سازه ساختمان نصب کرد. کیفیت بالا، به دلیل تحمل شدید فرایند ساخت در محیط جوی کنترل شده، تنها یکی از ویژگی های بارز این نوع سیستم است. از آنجا که هیچ شیشه ای در محل وجود ندارد، یکی دیگر از مزایای اصلی، سرعت واحد نصب که مجری کرتن وال یونیتایز است، می باشد.

این سیستم را می توان در یک سوم زمان نسبت به سیستم استیک نصب کرد. در موارد زیر بهتر است از سیستم یونیتایز استفاده کرد

 • مواردی که حجم زیادی از پانل های واحد پیش ساخته مورد نیاز است
 • جایی که هزینه های نیروی کار نصب نسبت به نیروهای کارخانه بالاست. در نتیجه انتقال بیشتر کار به نیروی کار کارخانه مقرون به صرفه تر است.
 • که در آن نیاز به عملکرد بهتر در برابر باد، هوا/رطوبت، زلزله یا انفجار نیاز است
 • برای سازه های بلندتر

کرتن وال استیک (Stick Built Glass System)

اگر پروژه شما با اکثر معیارهای سیستم یونیتایز مطابقت ندارد، گزینه دیگر شما استفاده از سیستم استیک است. اکثریت قریب به اتفاق کرتین وال های با ارتفاع پایین تا متوسط به این ترتیب نصب شده اند. در این سیستم قطعات بلند آلومینیومی بین طبقات به صورت عمودی و افقی بین قسمتهای عمودی قرار می گیرند تا بار شیشه را به سازه انتقال دهند.

بیشتر  فرایند نصب و لعاب و پوشش دهی برای سیستم استیک در محل پروژه انجام می شود. یکی از مزایای سیستم های استیک سازگاری اقتصادی آن با نماهایی است که متراژ کوچکتری دارند و یا شرایط پیچیده زیادی دارند. زمان تحویل برای این نوع سیستمها اغلب بسیار کوتاهتر سیستم یونیتایز است. بنابراین کاهش زمان ساخت اولیه را فراهم می نماید. این در مقایسه با یک سیستم یونیتایز که در آن شش ماه تا یک سال برای این فرایند لازم است، بسیار کوتاه تر است. با این حال، نصب و راه اندازی در محل در سیستم استیک بیشتر طول می کشد. به علاوه شما ممکن است به مقدار قابل توجهی فضای برای نصب و ذخیره متریال در محل پروژه نیاز داشته باشید، که در بسیاری از شهرهای پرتردد می تواند مشکل باشد.

کرتن وال فریم لس (یو چنل)

در کرتن والهای عادی (فیس کپشیشه کرتن وال روی نما توسط نگهدارنده های مخصوص به هم متصل می گردند. پیدا بودن این نگهدارنده ها مقداری از زیبایی نما می کاهد. برای بر طرف شدن این مشکل از نماهای کرتین وال فریم لس (یو چنل) استفاده می گردد. در نوع فریم لس برای نگه داشتن شیشه و ثابت کردن آن از چسبهای ثابت کننده مخصوص استفاده می گردد. بنابراین می توانیم بدون پیدا بودن چارچوبهای کار، نگه دارنده ها و درپوش، نمایی زیبا و مستحکم داشته باشیم. البته کرتن وال فریم لس به علت استفاده بیشتر از پروفیلهای آلومینیومی قیمت بالاتری نسب به نوع عادی دارد. از دیگر مزایای کرتن وال فریم لس می توان به عدم محدودیت در رنگ چارچوبها و نصب ساده تر شیشه اشاره نمود.

اجزای تشکیل دهنده کرتین وال

اجزای تشکیل دهنده این دسته از نمای خشک عبارتند از:

 1. مولیون(وادار)
 2. ترانزم(Transom)
 3. شیشه نما
 4. انکور(Anchor)

مولیونها جزء عمودی کرتین وال بوده و بر خلاف آن ترانزم ها از اجزای عمودی هستند. کارکرد این دو به طور عمده مربوط به تحمل وزن مرده کرتن وال می باشد. در شکل زیر میتوانید این اجزا را ملاحظه فرمایید.

اجزای کرتن وال

مزایای کرتن وال

مزایای زیادی برای انتخاب سیستم کرتن وال به عنوان نمای ساختمان شما وجود دارد. ما آنها را در زیر برای شما قرار داده ایم تا بتوانید بهترین انتخاب را برای پروژه ساختمانی بعدی خود داشته باشید.

آنها در جلوگیری از نفوذ آب و هوا عالی هستند

سیستم های کرتن وال به دلیل توانایی خود در جلوگیری از نفوذ آب و هوا شناخته شده اند. آنها به ویژه در مقایسه با پنجره ها مولیونهای کمتری دارند. از آنجا که سیستم کرتن وال دارای قسمتهای ساختاری کمتری هستند، احتمال نفوذ عناصر در آنها کمتر است.

کاهش نوسان ساختمان

در ساختمانهای بلند، نوسان ساختمانها برای ساکنان آنها ناراحت کننده است. کرتن والها با پراکندگی نیروی جنبشی در سراسر نما، به کاهش نوسان کمک می کنند. بنابراین این سیستمها باعث ایمن تر شدن ساختمان می گردند.

صرفه جویی بیشتر انرژی

به طور خاص، یک کرتن وال با پوشش مناسب، بازده حرارتی یک ساختمان را بهبود می بخشد و هزینه های عملیاتی را کاهش می دهد. علاوه بر این، شیشه های استفاده شده در کرتن وال باعث کاهش میزان اشعه ماوراء بنفشی که به داخل ساختمان نفوذ می کنند، می گردد.

معایب کرتن وال

با تمام این موارد، کرتن والها نسبت به سایر سیستم های نما دارای معایبی هستند. هنگام ارزیابی تصمیم خود، باید این معایب را در نظر بگیرید، تا متوجه گردید که این سیستم برای شما مناسب است یا خیر.

هزینه بیشتر نسبت به انواع پنجره

مهمترین عیب کرتن وال این است که هزینه ساخت و نگهداری آنها بیشتر از سیستمهای دیگر نما است. برای مثال در مرحله ساخت، آنها نیاز به شیشه و آلومینیوم بیشتری نسبت به سیستم پنجره دارند. همچنین با گذشت زمان، شیشه و آلومینیوم می توانند در برابر زنگ زدگی و خوردگی آسیب پذیر شوند، این بدان معناست آنها نگهداری منظم نیاز دارند.

نصب سخت تر

پنجره کرتن وال از بیرون ساختمان نصب می شوند، به این معنی که نصب آنها می تواند به دلیل شرایط نامساعد جوی به تاخیر بیفتد. در مقابل، پنجره ها از داخل ساختمان نصب می گردند. بنابراین نصب کرتن والها کندتر و هزینه بالاتری در بر دارد.

دیتیل بازشوی مخفی کرتن وال

یکی از متریالهای زیبای شرکت آلوسیس کرتن وال مخفی مدل M50 است که در ادامه تصاویر دیتیل آن به همراه نقشه پروفیل (مقطع کرتین وال) ملاحظه می فرمایید:

 • پروفیل (مقطع) کرتن وال مخفی
 • پروفیل کرتین وال مخفی
 • پروفیل کرتین وال
 • پروفیل کرتن وال
 • نقشه پروفیل کرتن وال
 • نقشه پروفیل کرتین وال

قیمت نمای کرتین وال

موارد و متغیرهای متعددی در قیمت خرید و فروش نمای کرتین وال موثر می باشد. عدم توجه مناسب به هر کدام از این موارد می تواند به تخمین نامناسب بیانجامد. مهمترین این موارد عبارتند از:

 • نوع متریال نمای کرتن وال
 • سطح کیفی متریال انتخابی
 • مساحت نما
 • ارتفاع ساختمان
 • وجود یا عدم وجود اشکال هندسی پیچیده در نما
 • مختصات جغرافیایی پروژه

سوالات متداول

کرتین والها چه میزان باری را تحمل می کنند؟

برخلاف سایر مصالح ساختمانی، سیستم کرتن وال نازک و سبک بوده و معمولا از آلومینیوم و شیشه تشکیل شده اند. این نوع نماها سازه ای نیستند و با طراحی تنها قادر به تحمل وزن خود هستند. در عین حال بار باد و گرانش را به سازه ساختمان منتقل می کنند.

قیمت کرتن والها بالاتر است یا پنجره های عادی؟

کرتین وال ها گران تر هستند، نصب آنها زمان بیشتری می برد و برای نصب نیاز به نیروی انسانی و تجهیزات تخصصی دارد. سیستم پنجره ای عادی همچنین می توانند مقداری فضای قابل استفاده در کف را از بین ببرند و از نظر زیبایی کمتر جذاب باشند، که می تواند باعث شود سازندگان تجاری کرتن وال را ترجیح دهند.

آیا کرتن والها عایق صوتی هستند؟

فریم کرتین وال، مولیون ها و حتی شیشه می توانند به عنوان مسیر انتقال صدا بین اتاق ها و طبقات عمل کنند. بنابراین می توان استفاده از شیشه های دو جداره پر شده با گاز آرگون این انتقال صوت را کاهش داد.

متریال کرتین والها چیست؟

سیستم‌های کرتین وال معمولا با فریم آلومینیومی اکسترود شده طراحی می‌شوند و با موادی مانند شیشه، روکش سنگ یا پانل‌های فلزی ترکیب می‌گردند.

جمع بندی

کرتین والها دارای مزایای زیادی هستند، به ویژه اگر هدف اصلی شما این است که ساختمانتان ایمن و کم مصرف باشد. همانطور که گفته شد، این مزایا هزینه هایی نیز در بر دارد. اگر این سیستم را به عنوان نمای ساختمان خود در نظر می گیرید، مزایا و معایب آن را با دقت بسنجید تا بتوانید بفهمید که آیا این طراحی برای پروژه ساختمانی بعدی شما مناسب است یا خیر.

مطالب مرتبط