نمای سیال: جنبش جدید در معماری با پرده ها

نمای سیال

پرده ها می توانند جریان آزادتر و پویاتری در معماری ایجاد کنند. این عناصر معمولا برای محافظت از فضای داخلی در برابر نور خورشید یا ایجاد حریم خصوصی بصری در نظر گرفته شده اند، اما از آنها به عنوان تزئین یا جداکننده اتاق نیز استفاده می شود. از آنجایی که پرده‌ها بسیار متحرک و انعطاف‌پذیر هستند، به یک انتخاب محبوب برای معماران و طراحان داخلی و علاقه مندان به نمای خشک تبدیل گردیده اند. پرده ها لایه‌هایی بین فضاهای داخلی و خارجی ایجاد می‌کنند که محیط را از طریق نور و سایه تغییر می‌دهند. در اینجا، نمونه‌هایی از پروژه‌هایی که از پرده‌ها، به‌ویژه در نماها استفاده می‌کنند، جمع‌آوری کرده‌ایم که نشان می‌دهد چگونه این راه‌حل می‌تواند بر تفکر کلی طراحان تأثیر بگذارد.

نمای سیال با پرده ها

عناصر و متریال سبک مانند پارچه می‌توانند حرکات و امکانات جدیدی را به نما اضافه کنند.

نمای سیال با پرده

Pop-In، Pop-Out، Pop-Up، یک سینمای خیابانی جمع‌شونده در ونیز است که با مکانیزم پرده‌ قابل تنظیم، صمیمیت را ترویج کرده و نمایش فعالیت‌های درون را از بیرون دیکته می‌کند. پرده طراحی شده در این سینما می تواند کاملا بسته بوده و محیط خصوصی تری برای تماشاگران ایجاد کند یا برای ارتباط با محیط طبیعی کاملا باز باشد.

Pop-In، Pop-Out، Pop-Up، یک سینمای خیابانی

در استرالیا، معماران Matt Gibson Architecture + Design مجموعه‌ای از سایبان‌ها را در ارتفاع و امتدادهای مختلف، از طریق شبیه‌سازی خورشید و سایه، طراحی کرده اند. این طراحی انعطاف‌پذیری زیادی برای استقبال از نور خورشید شمالی همانند محافظت در برابر گرما و تابش نور خیره کننده از غرب دارد. در این طراحی پرده مشبک از جنس استیل بافته شده می تواند محیط های شمالی و غربی فضای باز را به طور کامل پوشانده و از خانه در برابر باران محافظت کند و در روزهای گرم تر نیز به عنوان یک ضد آفتاب عمل کند.

طراحی سیال
طراحی نمای سیال

پرده ها اغلب به دلیل سبکی و شفافیت در بناها مورد استفاده قرار می گیرند، مانند AntiRoom II، که در آن پارچه های روان، اثر شناور بودن و ناپایداری روی آب را افزایش می دهد.

طراحی نمای سیال
طراحی نمای سیال

نماهای پرده ای امکانات طراحی را افزایش می دهند و به معماری حرکت می بخشند، اما مهمتر از همه، می توانند بر احساس داخلی ساختمان تأثیر بسزایی بگذارند. گزینه های بی پایانی از پارچه ها و بافت ها وجود دارد که می توانند در طراحی برجسته شوند. با این حال، در مورد نماها، مهم است که متریالی را انتخاب کنید که احتیاج به تعمیر و نگهداری اندک، ماندگاری طولانی، مقاوم در برابر آب و هوا و حرارت داشته باشند تا از طول عمر آن اطمینان حاصل شود.

منبع: https://www.archdaily.com/965875/fluid-facades-creating-movement-in-architecture-with-curtains

آلوسیس مجری انواع نمای مدرن (برخی پروژه های اجرا شده)

مطالب مرتبط